Eszközhasználati alapelvek újszülött kortól

Szülőként sokszor találkozhatunk azzal a hétköznapi kihívással, hogy végeznünk „kell” kisbabánk érkezése előtt megszokott teendőinket, napi rutinunk egy részét, de már úgy, hogy a gyermekünkkel is aktívan foglalkozunk. Gyakran nem egyszerű a hétköznapi feladatok megoldása sem, főként, ha nincs segítségünk!

Azt hiszem, a különböző biztonságot nyújtó, gyermekeket „lefoglaló” eszközök marketingje is erre épül, és valóban vannak köztük, melyek hasznosak lehetnek, ha segítségre van szükségünk rövidebb időkre.

Az úgynevezett babakonténerek (az olyan eszközök, melyek kisebb/nagyobb mértékben korlátozzák a gyermek szabad mozgását) globális hatásairól keveset olvasunk, azonban azt gondolom, nagyon fontos, hogy ezek előnyeit/hátrányait még megvásárlásuk előtt átgondoljuk, ismerjük alapjait. Ide tartoznak a különböző pihenőszékek, hinták, babakocsi, etetőszék, különböző ültető modulok, autós hordozó, hordozó eszközök. A babarugózó és a bébikomp használatát rövid időre, alkalmanként sem javaslom.

A következőkben igyekszem szempontokkal, információkkal segíteni Titeket ezen eszközökkel kapcsolatban.

Meggyőződésem, hogy ha szem előtt tartunk alapelveket ezen eszközök kiválasztásánál, emellett korlátozottan, célzott időkben használjuk őket, nem okozhatunk velük kárt, nem avatkozunk bele lényegesen a babánk természetes fejlődésmenetébe.

Mindenekelőtt kiemelten fontos, hogy kizárólag olyan eszközök használatára korlátozódjunk, melyek figyelembe veszik a gyermek motoros képességeit és életkorát. A gyakorlatban ezt úgy tudnám egyszerűen lefordítani, hogy csak olyan mozgásformát tudjon az adott eszköz segítségével végezni a gyermek, melyre magától is képes már. Egy tipikus és kifejező példával élnék: ne ültessük ültető modulban a kiülni magától még nem tudó gyermeket.

Az életkor és a testsúly kilogramm figyelembevétele is rendkívül fontos, hiszen az eszköz a megjelölt életkorban vizsgált, így ott garantáltan biztonságos, azonban önmagában csak ezt a két szempontot tekinteni úgy gondolom, nem elegendő. A gyártók az egyéni képességeket nem veszik figyelembe, így az életkorból feltételezett mozgásállapothoz igazítják használatát.

Kiemelten fontosnak tartom megemlíteni, hogy megkésett fejlődés, alkati hypotonia esetén mindig kérdezzünk meg szakembert, hogy hogyan használhatjuk az eszközöket.

Az első 1-1.5 évben – míg a járás stabil mozgásformává válik – javaslom, hogy kerüljük az aszimmetrikus eszközöket, törekedjünk mindkét kéz, láb használatára. Ha azt tapasztaljuk, (mert gyakran előfordul), hogy az adott eszköz felerősíti a spontán helyzetben is meglévő aszimmetrikus tartást, akkor törekedjünk arra, hogy a korrigált testhelyzet eléréséig mellőzzük annak használatát. Jó példa erre a pihenőszék, mely gyakran mutatja lényegesen fokozottabban a ferde fejtartást.

Az időkorlátot tekintve nem igazán van kőbe vésett szabály, inkább úgy fogalmaznék, hogy főként az eleinte szűk ébrenléti ablakokat hagyjuk, hogy a baba szabad mozgással tölthesse. Erre a legjobb lehetősége egy megfelelően kialakított játszószőnyegen van. Érdemes az első időkben a játszószőnyegre ülnünk a baba mellé, hogy érezze a biztonságot, megszeresse azt a helyzetet is. Ha jól pozícionáljuk a lakásban és látja a baba a mindennapi tevékenységünket, akkor ez egy kedvenc helye lesz, ahol saját tempójában, szabadon mozogva fejlődik, halad majd.

Ha mégis időben kellene javaslatot tennem a különböző eszközök használatának napi maximum időtartamára, azt javasolnám, hogy az 1-1.5 órát ne haladja meg ez az idő. Ilyenkor a különböző eszközökben töltött idő összeadóik. Ha erre odafigyelünk, elkerülhetjük, hogy a baba az egyik „konténerből” a másikba kerüljön. Amit még mindenképp javaslok, hogy 15-20 percnél hosszabban ne használjátok egyik eszközt sem, legalább egy 5-10 perces átmozgatást csináljatok, akár a játszószőnyegen, ahol ki tud nyújtózni a baba. Természetesen ez autóútra nem igaz, ott 1.5-2 óránként javaslom, hogy egy kicsi átmozgatásra vegyétek ki a babákat – főként nagyon korai életkorban, ahol még szűk mozgástartománnyal találkozunk. Mivel a hosszabb utak alapvetően nem mindennapi helyzetek, fontos látni, hogy egy-egy alkalom belefér, ugyanúgy, ahogy egy nyűgös vagy épp nagyon elfoglalt, húzós napon is, hogy többet használjuk ezeket az eszközöket.

Alapvetően nem csak azért fontos erre odafigyelnünk, mert az adott időben korlátozzuk a mozgást, ezáltal a vázizomzat fejlődését, de a megemelt, érdekesebb, újabb perspektíva a figyelmi fejlődésre sem gyakorol pozitív hatást, hiszen egy “természetellenes” látószögbe emeljük a gyermeket!

Természetesen minden eszköz használatánál, kiválasztásánál elsődleges szempont kell, hogy legyen a biztonság!